530-828-048

Na czym polega konserwacja modułów fotowoltaicznych?

Czerwiec 1, 2021

Znajdujące się na modułach fotowoltaicznych zanieczyszczenia takie jak sadza, kurz oraz ptasie odchody, mogą niezauważenie się kumulować i tym samym negatywnie wpływać na skuteczność takiej instalacji. Istotne znaczenie ma więc prawidłowa konserwacja modułów fotowoltaicznych. Jak powinno to wyglądać w praktyce?

Czyszczenie paneli słonecznych

Pomocne może być przede wszystkim okresowe mycie paneli, za pomocą odpowiednich narzędzi. Powinny być to miękkie myjki teleskopowe lub szczotki, ale nigdy myjki ciśnieniowe. Te ostatnie wskutek pracy pod wysokim ciśnieniem, mogą niestety uszkodzić strukturę modułów. Takie usługi czyszczenia paneli fotowoltaicznych często warto zlecić również fachowcom, który bezpiecznie i skutecznie wykonają zlecenie.

Konserwacja modułów w praktyce

Poza czyszczeniem, które okresowo rzeczywiście może być niezbędne, tak naprawdę wysokiej jakości moduły nie wymagają zastosowania żadnych metod konserwacji. Kontroli zazwyczaj wymagają jedynie takie podzespoły jak akumulator oraz falowniki, przy czym także i tutaj jest to niezbędne rzadko, raz na kilka lat. Trzeba dodatkowo pamiętać, że konserwacja w istocie nie jest równoznaczna czyszczeniu modułów fotowoltaicznych. Jeśli bowiem są one wysokiej jakości, nie wykorzystuje się zabiegów pozwalających utrzymać instalację w dobrym stanie.

Spadek sprawności paneli fotowoltaicznych

Osoby zainteresowane ewentualną konserwacją, mogą oczywiście szukać sposobów na przedłużenie sprawności modułów. Jednak panele z upływem czasu po prostu ją tracą, przy czym generalnie okres użytkowania jest naprawdę długi i wynosi co najmniej 25 lat, a dzięki coraz wyższej jakości tej technologii, okres ten również ulega wydłużeniu.

Warto dodatkowo zaznaczyć, że moduły fotowoltaiczne w Europie, w tym także w Polsce, z reguły wydajność tracą wolniej. Wynika to z rzadkiego występowania ekstremalnych warunków pogodowych, które najbardziej negatywie wpływają na żywotność instalacji.

Jak widać konserwacja modułów fotowoltaicznych to w istocie pojęcie nieco nadużywane. Konieczne może być jedynie okresowe czyszczenie, a także zabezpieczenie przez monterów już przy instalacji, czym zajmujemy się również w naszej firmie, chroniąc moduły przed śniegiem, wiatrem i innymi destrukcyjnymi czynnikami. Dzięki temu dbanie o panele staje się zdecydowanie łatwiejsze.

Wróć