530-828-048

Jak otrzymać dofinansowanie do fotowoltaiki?

Maj 24, 2021

Z roku na rok odnawialne źródła energii stają się coraz popularniejsze. To zdecydowanie dobra wiadomość z punktu widzenia ochrony środowiska. Im bardziej odchodzimy od węgla, w tym większym stopniu przyczyniamy się do poprawy atmosfery. Oczywiście odnawialne źródła energii są wielorakie. Prąd można otrzymywać zarówno z sił wiatru, jak i dzięki wodzie. Rozwiązaniem, które ma szansę na to, by zostać zastosowanym przez każdego, jest jednak instalacja fotowoltaiczna. Umożliwia ona pozyskiwanie energii elektrycznej ze światła słonecznego.

Fotowoltaika to rozwiązanie, które jest korzystne pod wieloma względami. Umożliwia ono nie tylko większą troskę o środowisko, lecz także uniezależnienie się od zewnętrznego dostawcy energii. To w konsekwencji prowadzi zaś do znacznych oszczędności. Jednakże, zanim stosowanie fotowoltaiki zacznie przynosić korzyści finansowe, najpierw trzeba wyłożyć sporo środków na zainwestowanie w nowoczesny sprzęt. Na szczęście istnieją programy, które umożliwiają uzyskanie dotacji na ten cel.

Dostępne rozwiązania

Pomoc w zebraniu środków na inwestycję w fotowoltaikę oferują albo instytucje państwowe, albo prywatne banki. W tym pierwszym przypadku oferowane są, chociażby programy Czyste Powietrze czy Energia Plus. Ponadto indywidualne działania podejmują również samorządy. W banku natomiast mamy do czynienia nie z bezzwrotną dotacją, lecz z pożyczką na cel, jakim jest inwestycja w energię odnawialną.

Ciekawym rozwiązaniem jest również ulga termomodernizacyjna. Rozwiązanie to oferuje dofinansowanie do fotowoltaiki nie w formie bezpośredniej dotacji, lecz w formie ulgi podatkowej. Ma ono jednak pewien limit. Przeznaczone jest dla właścicieli domów jednorodzinnych (posiadacze większych obiektów z niego nie skorzystają) i nie może przekroczyć określonej kwoty pieniędzy.

Jak widać, pomoc w ekologicznych inwestycjach płynie zewsząd. Zarówno z sektora publicznego, jak i z sektora prywatnego. Zarówno z ogólnopolskich organów administracyjnych, jak i z samorządów. Pozostaje więc korzystać z oferowanych rozwiązań.

Wróć